Jarmarkowe życie

Jeśli chcesz się przekonać, ile tak naprawdę znaczysz, ile warta jest Twoja praca, Twoje wyroby, Twoje rękodzieła jedź na Jarmark Dominikański. W tym roku po raz szósty przybędziemy na 758 już Jarmark św Dominika. Przybądź i Ty. Warto!!

Jarmark Dominikański

Jego historia sięga bardzo odległych czasów. Otóż w 1260 roku papież Aleksander IV wydał zgodę gdańskim Dominikanom na udzielenie studniowych odpustów w dniu święta ich założycieli św Jacka i  św Dominika. W tamtych czasach na sierpniowe Jarmarki zawijało do Gdańskiego Portu około 500 okrętów wypełnionych najróżniejszym towarem. Wśród nich, wina francuskie i hiszpańskie, angielskie sukna , rosyjskie futra, jedwab, bursztyn, czeskie szkło, przyprawy korzenne, konfitury, toruńskie pierniki i wiele innych smakołyków i rozmaitości. A wszystko pośród kramów, kuglarzy, akrobatów i zacnych gdańskich mieszczan przechadzających się pośród rozbawionej gawiedzi. Początek Jarmarku oznajmiały uroczyście, w samo południe  gdańskie dzwony życząc wszystkim  dobrej zabawy i udanego handlowania. I tak działo się …..nieprzerwanie, rokrocznie, przez wiele wieków! Dopiero wybuch II wojny światowej przerwał ten piękny zwyczaj. Powrócono  do niego w 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego, dziennikarza Wieczoru Wybrzeża.

Obecnie Jarmark Dominikański to ogromne przedsięwzięcie i niezwykła, wakacyjna atrakcja

 


 

Obecnie Jarmark Dominikański to ogromne przedsięwzięcie i niezwykła, wakacyjna atrakcja miasta Gdańska z uwagi na doskonałą ofertę imprez kulturalnych i znakomitą ofertę handlową. Rocznie ponad 1000 kramów rękodzielników i kolekcjonerów antyków odwiedza ponad 6 mln przybyszów z różnych stron świata.  A pośród nich Skrzyneczka z Warmii od 2014 roku też ma swoje stoisko. W tym roku po raz szósty przybędziemy na 758 już Jarmark św Dominika. Przyjedź. Do zobaczenia.

Powrót do bloga